رئیس کل دادگستری لرستان: تحلیل و تفسیر اخبار در اولویت کاری خبرنگاران باشدبه گزارش ایرنا جعفر بدری ظهر یکشنبه در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز لرستان به مناسبت روز خبرنگار افزود: تحلیل و تفسیر اخبار باعث جلوگیری از قضاوت های نادرست در بین عموم مردم می شود.
وی اظهار کرد: در زمان وقوع یک حادثه و از جمله اخبار مربوط به ناهنجاری های اجتماعی که ممکن است شخصی بر اثر عصبانیت آنی مرتکب جرم و یا جنایتی شود باید این مساله از سوی کارشناسان و آنهایی که در کار قضائی هستند، مورد بررسی و تفسیر قرار گیرد.
رئیس کل دادگستری لرستان افزود: در کنار سرعت باید تحلیل کارشناسی مورد توجه قرار گیرد تا تحلیل های کوچه بازاری و غیر کارشناسی منجر به ایجاد دید منفی در مردم نشود.
وی با تاکید بر اینکه شغل خبرنگاری نیاز به ظرافت خاصی دارد، گفت: تیتر خبر، نحوه نگارش و تنظیم خبر نیازمند اطلاعات روانشناسی، اجتماعی و حقوقی است تا علاوه بر اینکه خبر برای تمام اقشار جامعه قابل فهم باشد، ایجاد نگرانی نیز نکند.
رئیس کل دادگستری استان لرستان با تاکید بر اینکه باید از تحلیل های شتاب زده خودداری کرد، افزود: در تمام مسائل اجتماعی و حتی در مسائل و رویدادهای سیاسی نیز باید صبر کرد تا همه جوانب یک قضیه روشن شود و از تحلیل و تفسیرهای سریع همراه با بار احساسی و عاطفی خودداری کرد.
وی اظهار کرد: واکنش سریع به وقایع و حوادث نمی تواند کامل و جامع باشد و مردم باید یاد بگیرند که تامل کنند و بدانند که هر آنچه در مورد اخبار و وقایع عنوان می شود نمی تواند واقعیت باشد.
بدری افزود: امروز رسانه ها و خبرگزاری هایی می توانند در بین مردم اعتماد و اعتبار کسب کنند که در جایگاه بی طرفانه به رسالت حرفه ای خود عمل کنند.
رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: چنانچه مخاطب احساس کند رسانه ای با گرایش خاصی و بدون رعایت اصل بی طرفی به اخبار و وقایع می پردازند از آن رسانه سلب اعتماد می شود و مخاطب به سمت رسانه ها و خبرگزاری های بیگانه سوق پیدا می کند.
وی با اشاره به زیاد شدن کانال های تلگرامی و گستردگی شبکه های اجتماعی مجازی اظهار کرد: در این شرایط بین دستگاه های مختلف رقابت وجود دارد که در چنین شرایطی سرعت مهمترین عامل در انتقال اخبار است.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان لرستان نیز سرعت، صحت و دقت را سه مولفه مورد تاکید این خبرگزاری دانست و گفت: انتشار خبر به تنهایی کافی نیست بلکه تهیه گزارش های هدفمند و اثرگذار در جامعه نیز مورد تاکید خبرگزاری ایرنا است.
احسان کردی با بیان اینکه دنیای اطلاع رسانی با ظهور شبکه های اجتماعی متحول شده است، افزود: مسئولان در شرایطی که هیچ خبری از دید مردم پنهان نمی ماند باید بیشتر به خبرگزاری های معتبر اعتماد کنند.
وی اظهار کرد: دادن فوری اطلاعات درست از رویدادها به خبرگزاری های معتبر موجب جلوگیری از انتشار شایعات در فضای مجازی می شود.
در این بازدید سعید رازانی دادستان عمومی و انقلاب لرستان، محمد تقی شاکرمی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، یارالله کاکولوند معاون شوراهای حل اختلاف و حجت الاسلام علی سبزواری معاون فرهنگی دادگستری لرستان و گودرز نیازی مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان حضور داشتند.
1920/3022
خبرنگار: مهری دریکوند ** انتشاردهنده: احسان کردیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید