رییس سازمان بازرسی کل کشور: آماده انتقال تجارب به جمهوری عراق هستیمبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در دیدار با قاضی «عزت توفیق جعفر» معاون رئیس کمیسیون درستکاری عراق افزود: در مسیر مبارزه با فساد، انتقال تجارب و آموزش بازرسان، آماده همکاری هستیم و هیچ کمکی در این مسیر دریغ نخواهیم کرد.
وی به پیشینه حدود 100 ساله سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد و گفت: این سازمان در حدود 60 سال پیش از پیروزی انقلاب و قریب به 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه دارد و بر اساس قانون اساسی کشورمان، 2 وظیفه مهم نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین بر عهده این سازمان گذاشته شده است و به طور مختصر می توان گفت که وظیفه پیشگیری، ضد فسادی و آمبودزمانی بر عهده سازمان بازرسی کل کشور در ایران است.
قاضی سراج افزود: سعی همکاران بنده این است که تمرکز خود را بر پیشگیری بگذاریم و تلاش داریم وقتی دامی برای مدیری پهن می‌شود، پیش از اینکه فسادی رخ دهد، مدیر را مطلع کنیم که این استراتژی بسیار مؤثر واقع شده است و توانسته‌ایم تا حد زیادی قبل از تشکیل پرونده کیفری، جلوی فساد را بگیریم.
وی ادامه داد: در سال گذشته 48 هزار اعلام و شکایت مردمی به سازمان بازرسی رسید که به معاونت‌های بازرسی مربوطه ارجاع داده شد و ظرف مدت حداکثر یک ماه نتیجه آن را به شاکی اعلام کردیم؛ تعدادی از این شکایات و اعلامات نیز منجر به تشکیل پرونده شد که پس از تکمیل گزارش، به مراجع قضایی ارسال شد.
او با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور با کشورهای مختلفی از آسیا، اروپا و آفریقا تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است، گفت: در جریان سفر سال گذشته احمد الیاسری رئیس کمیسیون درستکاری جمهوری عراق به تهران نیز تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دو کشور به امضا رسیده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تحریک کشورهای غربی، صدام به ایران حمله کرد و 8 سال آن جنگ خانمان‌سوز ادامه داشت که ضربات فراوانی به دو کشور وارد کرد، درحالی‌که این دو کشور همسایه و مسلمان می‌توانستند هم‌افزایی و روابطی خوب داشته باشند. البته درست است که ایران تنها 8 سال درگیر جنگ تحمیلی سخت بود، ولی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما شاهد تحریم‌های ظالمانه و جنگ نرم هستیم.
سراج با اشاره به جنگ 40 ساله‌ای که گریبانگیر ملت و دولت عراق شده است، گفت: ابرقدرت‌ها به ما اجازه نمی‌دهند از جنگ و ناآرامی خلاص شویم و درحالی‌که مردم عراق شاهد نفس‌های آخر داعش در این کشور هستند، به یکباره مساله کردستان و تجزیه عراق را طراحی کردند.
وی خاطرنشان کرد: ابرقدرت‌ها دلسوز کشورهای اسلامی نیستند و تجزیه این کشورها را دنبال می‌کنند و از هر فرصتی که به دست آوردند، سعی می‌‎کنند به کشورهای مسلمان ضربه بزنند، بنابراین ما باید بیدار باشیم و اجازه نفوذ به ابرقدرت‌ها ندهیم.
وی با بیان اینکه جنگ عوارض جانبی فراوانی به همراه دارد که بخشی از آن به سازمان‌های مبارزه با فساد آن کشورها برمی‌گردد، تصریح کرد: وقتی کشوری درگیر جنگ می‌شود، بیشتر تمرکز دولتمردان آن کشور به این مساله و مدیریت و پشتیبانی آن معطوف می‌شود و افراد فرصت‌طلب با سوء استفاده از موقعیت پیش‌آمده مرتکب فساد می‌شوند و به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند؛ با وجود این شرایط، فساد در کشورهای درگیر جنگ افزایش می‌یابد و این وظیفه سازمان‌های مبارزه با فساد در کشورهاست که این افراد فاسد را شناسایی کرده و به محاکم قضایی معرفی کنند.
قاضی سراج با بیان اینکه در کشور ایران بعد از جنگ 8 ساله تحمیلی تلاش‌های زیادی در قطع دست‌اندازی مفسدان انجام گرفته است، ابراز امیدواری کرد کشور عراق نیز به‌زودی از جنگ رهایی یابد تا با قدرت با فساد مقابله کنند.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای غربی نیز که از نظر عاری بودن از فساد در رتبه‌بندی‌های جهانی موقعیت خوبی دارند، در زمان جنگ وضعیت خوبی نداشتند و آمار فساد در این کشورها بالا بوده است ولی پس از پایان جنگ با برنامه‌ریزی و اقداماتی که انجام دادند، آمار ارتکاب فساد در کشور خود را کاهش دادند.
در ادامه این دیدار نیز قاضی «عزت توفیق جعفر» با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: مطمئن هستم تجاربی که سازمان بازرسی کل کشور ایران کسب کرده، برای ما در کشور عراق به کار خواهد آمد.
وی، فساد را مشکل بزرگی برای کشورها دانست و گفت: یادداشت تفاهم همکاری که بین دو کشور ایران و عراق به امضا رسیده است، یقینا منشاء خیری در ارتباط و همکاری بیشتر دو کشور خواهد بود.
معاون رئیس کمیسیون درستکاری عراق افزود: مفسدان، بسیاری از اموالی که از کشورهای ما به یغما می‌برند، به کشورهای غربی منتقل می‌کنند و ما امیدواریم با هم‌افزایی با کشورهای دیگر، دولت‌های غربی را مجبور به استرداد این اموال کنیم.
کمیسیون درستکاری جمهوری عراق (النزاهه) وظیفه مبارزه با فساد و آمبودزمانی را در این کشور بر عهده دارد.
اجتمام**1193**1021
تنظیم:حسن حیدری**انتشار: حسین نوروزیان

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید