فروش ٩٥ درصدی مجموعه هتل های هما و صد درصدی قطار رجا متعلق به سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانیبه گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، قاضی محمد مقیسه در دوازدهمین و بقول خود آخرین جلسه دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی با اعلام ماده ٣٥١ قانون آیین دادرسی کیفری و دعوت حضار به نظم از حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم این پرونده خواست تا با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را در برادر اتهامات وارده ارایه کند.
رییس دادگاه با تفهیم اتهام مجدد متهم ردیف سوم مبنی بر افساد فی الارض از طریق مشارکت در إخلال در نظام اقتصادی کشور ، مشارکت عالمانه و عامدانه در تشکیل و شبکه سازمان یافته برای ارتکاب جعل، استفاده از اسناد مجعول ، کلاهبرداری و پولشویی ، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت اچ کی به میلغ یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون یورو، مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی موضوع ٥ فقره چک به مبلغ٤٤٤ میلیارد ین ژاپن و مشارکت در پولشویی ١٤٨ میلیارد و ١٣٨ میلیون ریال از طریق تملک عوائد حاصل از جرم ، این متهم را برای بیان دفاعیات به جایگاه دعوت کرد.
فلاح هروی با حضور در جایگاه درباره واگذاری شرکت های سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانی گفت: خرید ١٣٨ شرکت سازمان تامین اجتماعی با هدف کلاهبرداری برداشت نادرست است و اینکه من هم بابک را به مرتضوی معرفی کردم صحت ندارد.
وی ادامه داد: خود مرتضوی رییس وقت سازمان تامین اجتماعی درباره آشنایی با بابک زنجانی گفته قبل از انعقاد تفاهم نامه او را نمی شناخت و آقای ‘م’ او را به مرتضوی معرفی کرده است.
متهم ردیف سوم اضافه کرد: مرتضوی گفته که ‘ی’ معاون وقت اقتصاد وزارت اطلاعات راجع به زنجانی پرسید که او هم بابک زنجانی را تایید کرد و مرتضوی اسمی از من در این پرونده نبرد.
قاضی مقیسه در این هنگام خطاب به متهم گفت: اینجا نوشته فلاح وجود ندارد که متهم پاسخ داد، نه.

**قاضی مقیسه : فلاح در پرونده واگذاری شرکت های تامین اجتماعی به بابک زنجانی اصل و همه چیز است
قاضی ادامه داد: پس این مطالب را از خودتان می گویید ؛ شما گفتید کارشناس هستید و از وزارت اطلاعات درباره بابک زنجانی و اینکه آیا اموال او همچنان باقی است یا نه ، استعلام گرفته اید.
متهم گفت: نه چنین نیست.
قاضی از متهم خواست تا صداقت به خرج دهد و لب به سخن باز کند و پرسید: ‘ی’ را چه کسی به مرتضوی معرفی کرد؟ آیا شما نبودید؟ که متهم گفت نه.
قاضی با بیان اینکه فلاح هروی در این پرونده اصل و همه چیز است، گفت: شناسایی،ارزیابی و خرید 138شرگت تامین اجتماعی توسط شما انجام شده ، چه توضیحی در این زمینه دارید.
فلاح هروی در واکنش به سخنان قاضی گفت: این یک برداشت نادرست است که بنده با هدف کلاهبرداری وارد قضیه تفاهم نامه با تامین اجتماعی شدم.
قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: شما بصورت حرفه ای شرکتهای سازمان تامین اجتماعی را شناسایی و خریداری کرده و پول را برای برای بدهی به شرکت نفت پرداخت کردید.

**قاضی مقیسه: از پول مردم به جیب مردم پرداخت کردید
قاصی مقیسه خطاب به متهم گفت: شخص شما با نامه نویسی یک چک را به پنج چک تبدیل کرده و آنها را تحویل گرفتید و سپس برای بدهی به شرکت اچ کی پرداخت کردید؛ درحقیقت پول نفت را از خود مردم دادید .
وی افزود: ٤٤٤ میلیارد ین ژاپن مبلغ کمی نیست و این بودجه محرومان، پابرهنگان و بازنشستگان است که در بانک مسکن گذاشته و با آن با شرکت اچ کی تسویه حساب کردید.
رییس دادگاه با اشاره به شرکت های زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی واگذار شده به بابک زنجانی گفت: شرکت های معامله شده عبارتند از ٩٥ درصد از مجموعه هتل های هما در داخل و خارج، صد درصد قطار رجا ، ٤٠ درصد رایتل، ٣١.٥ درصد پتروشیمی امیرکبیر، ٩٠ درصد پتروشیمی غدیر، ٩٩.١٣ درصد پتروسینا، ٤٥ درصد سیمان فیروزکوه، ١٠٠درصد مَس شهید باهنر، ١٩درصد بیمه میهن، ٤ درصد بانک پارسیان، ٩٣ درصد کاشی الوند و همچنین چند درصد از صاایران.
متعلق به سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانی فروخته شده است.
هروی با رد سهم ٣٠ درصدی خود از سهام شرکت سورینت ، به اظهارات بابک زنجانی در این مورد استناد کرد که گفته بود خودش ١٠٠ درصد سهام شرکت ها را در اختیار دارد و بر اساس قانون ، یک درصد از سهم شرکت به صورت امانی به رئیس هیئت مدیره تعلق می گرفت.
قاضی با این اظهارات فلاح هروی، گفت: طبق اسناد شما عضو هیئت مدیره همه شرکت‌های زنجانی بودید. رئیس شرکت هلدینگ سورینت، شرکت اصلی کلاهبرداری ازشرکت نفت و سازمان تامین اجتماعی بودید.
رضا نجفی نماینده دادستان با قرائت نام چند شرکت که فلاح هروی عضو هیت مدیره آنها بود، گفت: شما رئیس هیئت مدیره شرکت سورینت قشم بودید و هلدینگ به معنی مادر شرکت‌ها و در رأس سایر شرکت‌ها بودن است ؛ مدیر اف آی آی بی و همچنین عضو هیئت مدیره هتل‌های سورینت، هواپیمایی قشم و هواپیمایی آسمان بودید.
مقیسه خطاب به متهم گفت: قبول دارید که شریک و یار بابک زنجانی در همه کلاهبرداری‌ها بودید؟ که فلاح هروی پاسخ داد که بابک زنجانی حدود 70 شرکت داشت که من فقط در شش شرکت عضو هیئت مدیره بودم و به جز این 6 شرکت در هیچ جای دیگر اسم من وجود ندارد.
نماینده دادستان هم گفت : آقای قاضی برای کلاهبرداری‌های کلان همیشه چندین شرکت صوری وجود دارد که این شرکت‌ها به صورت ضربدری ضامن یکدیگر می شوند . زنجانی هم از خلأ قانونی در ثبت شرکتها استفاده کرده است و با 100 هزار تومان شرکت ثبت می‌کرد.

**متهم:عضو هیات مدیره ٣٠ شرکت بودم/ قاضی: می گویم شما حرفه ای هستید
قاضی مقیسه افزود: اگر قبول ندارید که عضو همه شرکت‌ها بوده‌اید پس شرکت‌های صوری را برای چه ثبت کرده‌اید؛ لذا شما در قالب شرکت‌های صوری اقدام به کلاهبرداری کردید که متهم اذعان کرد، خدا من را ببخشد اگر گناه می‌کنم و خدا شما را ببخشد اگر اشتباه می کنید.
فلاح هروی بیان کرد: در دوران خدمت خود عضو هیئت مدیره 20 الی 30 شرکت بوده‌ام و می‌دانم که در هیچ شرکتی هیچ کاری را بدون مجوز هیئت مدیره نمی‌توان انجام داد.
قاضی مقیسه گفت: بله درست است، من می گویم شما حرفه ای هستید؛ بابک زنجانی خوب فردی را معرفی کرده است.
رییس دادگاه ادامه داد: شرکت هایی که عضو هیات مدیره بودید بدلیل خصوصی بودنش اگر دست از پا خطا می‌کردید دست تان را قطع می کردند اما اینجا بحث دلسوزی و نظارت بر کارهای شما مطرح نبوده است.
قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: شما به نمایندگی از شرکت هلدینگ سورینت 138 شرکت خریداری کردید، 30 میلیارد تومان از اموال نفت اعم از ویلا، ماشین، آپارتمان و 15 میلیارد تومان پول نقد در اختیار شماست. رئیس دادگاه ادامه داد: همسر شما روز گذشته به بنده گفت که سه دنگ از خانه به نام من است و چون می‌دانم این اموال حرام است، الان وکالت می‌دهم که به بیت‌المال برگردد که همسر متهم در این لحظه گفت،گفتم خانه را برمی گردانم اما نگفتم حرام است . فلاح هروی گفت: اجازه دهید من دفاع کنم سه سال منتظر دفاع بودم. آن خانه‌ای که می‌گویید متعلق به نفت نیست. سند آن برای سال 88 است.
متهم ردیف سوم به اظهارات زنجانی مبنی بر اخراج خود اشاره کرد که قاضی مقیسه گفت: اختلاف شما و زنجانی در تقسیم منافع آغاز شد و شما زنجانی را تهدید کردید که سه روز دیگر وی را به زندان می‌اندازید. فلاح هروی پاسخ داد: دروغ است. دروغ است. شما روحانی هستید باور نکنید، در 50 هزار صفحه یک کاغذ پیدا کرده‌اید و به همان استناد می‌کنید. در ادامه قاضی مقیسه با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده با سازمان تأمین اجتماعی گفت: این تفاهم‌نامه در تاریخ 27/9/91 فی‌مابین شرکت هولدینگ سورینت قشم به نمایندگی بابک زنجانی، مدیرعامل فلاح هروی، رئیس هئیت مدیره شرکت و سازمان تأمین اجتماعی و آقای م و مدیرعامل شستا در محل سازمان تأمین اجتماعی با موضوع خرید تعدادی از شرکت‌های متعلق به سازمان تأمین اجتماعی و شستا منعقد شد. رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت: شما یازده روز پس از تحریم و با علم به اینکه بانک کنت و اف آی آی بی تحریم شده است به آقای م گفتید که ما پول داریم و قرارداد را منعقد کردید. آیا این اقدام شراکت در کلاهبرداری و غارت اموال بیت‌المال نیست؟ در مشهد از رختخواب بیدار شدید و این کارها را انجام دادید که متهم گفت: من آن موقع خواب نبودم و کشیک بودم. براساس اعلام آقای زنجانی، ‘م’ و بانک مسکن برای دریافت چک‌ها رفتم.
‎ساعت ١١:٤٠ دقیقه برد که قاضی پایان دادگاه را اعلام کرد و گفت وکلای مدافع، دفاعیات را در قالب لایحه ای تهیه و ارسال کنند تا در صورت لزوم یک جلسه تشکیل شود.
اجتمام** 7329** 1418
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید