فعالیت وکلا در راستای استیفای حقوق مردم



به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی کانون وکلای دادگستری کرمان، در آیین تحلیف کارآموزان اختبار دوره هشتم با اشاره به سخنان معاون برنامه ‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان در خصوص اهمیت تنظیم مقررات برای انجام کارها افزود: بدون شک برنامه‌ ریزی و داشتن برنامه در مسیر انجام کارها بسیار مهم است که در اتحادیه و کانونها نیز این برنامه وجود دارد.
وی بیان کرد: ارتش در دنیا برای همه چیز آئین ‌نامه دارد و به این ترتیب همه تکلیفشان را می‌ دانند از این ‌رو می‌ توان گفت مسئله برنامه ‌ریزی به طور قطع قابل توصیه و لازم است در همه مسائل برنامه داشته‌ باشیم.
کشاورز گفت: شاید به ظاهر، مواردی از جمله بالا بودن هزینه، کمبود وکیل و غیره سبب دخالت قوه محترم قضائیه در امر جذب و تربیت وکیل تلقی شده باشد اما واقعیت این است که تا سال 1376 و تصویب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، استقلال کانونها تا حد زیادی مخدوش شد.
رئیس اسکودا بیان کرد: از سال 1358، تشکیلات وکالت در اختیار قوه قضائیه بود و این روند تا هنگام برگزاری اولین انتخابات کانون مرکز ادامه داشت و می‌ توانست مشکلات وکالت، با دلالت قوه قضائیه برطرف شود اما این کار صورت نگرفت و آسیب‌ شناسی این قضیه کار بسیار دقیقی است.
وی از موسسات حقوقی به عنوان معضلی اساسی در سراسر ایران یاد کرد و گفت: حل مشکل این موسسات نیاز به آسیب‌ شناسی همه جانبه دارد چرا که شاهد هستیم کسانی در نهایت اشتیاق سعی در وارد شدن به حرفه وکالت هستند و خوشبختانه قوه قضائیه و اداره ثبت مشغول تمهید مقدمات برای حل این مشکل هستند.
رئیس اسکودا به اصل 35 قانون اساسی اشاره و عنوان کرد: مردم حق دارند که بتوانند در دعاوی از وکیل استفاده کنند و اگر حضور وکیل در همه پرونده ها الزامی شود، کانونهای وکلا ظرفیت پذیرش خود را بیشتر خواهند کرد.
کشاورز تاکید کرد: قسم‌نامه تمام شئون زندگی حرفه ای و حتی خصوصی وکیل را در بر می‌گیرد و وکلا از گروه‌هایی هستند که بیش از هر قشر و حرفه دیگری در همه شئون خود تقید دارند.
وی ضمن تاکید بر اینکه همه تحولات حرفه ‌ای وکلا با موکل باید مکتوب باشند تصریح کرد: در مورد وکالت‌ نامه‌ های تنظیمی در ایران، وکیل می‌ تواند ذیل وکالت‌نامه تایید کند که وکالت‌ نامه را موکل شخصا در حضور او امضا کرده و گواهی دادن بدون اینکه در حضور وکیل امضا کرده باشند کار نادرستی است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: لازم است از نخبگان در بین وکلا بخصوص در بحث ارتقای کیفیت قوانین و مقررات استفاده کنیم زیرا در ظلمات برخی پرونده‌ ها، وکیل در اکثر مواقع نورافشانی می‌ کند و موجب عاقبت بخیری قضات در این دنیا و سرای باقی خواهند شد.
محمد بخشی با اشاره به سخنان مرحوم ناصر کاتوزیان عنوان کرد: نقش وکلا در ارتقای علمی آرا بسیار موثر است و به طور قطع، وکلا می‌ توانند بار علمی روند دادرسی را بالا ببرند.
مهدی بخشی عنوان کرد: لازم است وکیل، نتایج امر وکالت را به‌ گونه ‌ای که تشخیص می‌ دهد به موکل اعلام کند و اگر موکل بخواهد راه انحرافی انتخاب کند او را باز دارد و در دریافت حق‌الوکاله، آئین ‌نامه حق‌ الوکاله را رعایت کند.
وی با تاکید بر لزوم حفظ شان وکلا در جامعه خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم، قضات و وکلا را به دلیل وجه مشترک آنها که همان حقوقدان بودن است یکی می‌ دانند و از این رو لازم است در جامعه شان وکالت حفظ شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان گفت: هیچ نهادی در جامعه بدون برنامه ‌ریزی پیشرفت نمی‌ کند و لازم است وکلا نیز در راستای تهیه و تدوین برنامه مدون به منظور حسن اجرای کارها و طرح‌ های خود گام بردارند.
وی به برنامه چهارم توسعه قضایی اشاره و عنوان کرد: این برنامه همزمان با برنامه پنج ساله ششم کشور مورد تصویب قرار گرفته و در آن بسیاری از دغدغه‌ های ما در حال رسیدگی است تا بتوانیم با نگاه به اسناد بالا دستی مانند قانون اساسی، سند چشم‌انداز نظام، سیاست ‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و سند چشم‌انداز قوه قضائیه به برنامه عملیاتی جامعی در زمینه‌های مختلف برسیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان تاکید کرد: لازم است از نخبگان در بین وکلا بخصوص در بحث ارتقای کیفیت قوانین و مقررات استفاده کنیم و در ظلمات برخی پرونده ‌ها، وکیل در اکثر مواقع نورافشانی می‌ کند و موجب عاقبت بخیری قاضی در این دنیا و سرای باقی خواهد شد.
بخشی در تشریح اهم اقدامات دستگاه قضایی در سال 95 بیان کرد: سال گذشته توانستیم روند تصاعدی پرونده‌ های وارده به دادگستری کرمان را کنترل کنیم و کاهش هشت درصدی موجودی پرونده‌ها را شاهد بوده‌ایم.
وی افزود: تعامل با ناجا، کاهش جمعیت کیفری زندانیان، جلوگیری از اطاله دادرسی و تعیین تکلیف پرونده‌ های مهم و مسن، نظارت بیشتر بر عملکرد قضات، بازدید از زندانها و کلانتریها، تکریم ارباب رجوع به ویژه وکلا از جمله مهم‌ ترین برنامه ‌های دادگستری استان کرمان است.
بخشی تصریح کرد: دستگاه قضایی در سطح کلان و به طور خاص در استان کرمان در حوزه استفاده از تکنولوژی ‌های نوین پیشگام است و آموزش قضات به گونه ‌ای که هر هفته از طریق سیستم ویدئو کنفرانس به آموزش و تبادل نظر می‌پردازند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان گفت: امید است در زمینه ‌های مختلف بتوانیم به نحو مطلوبی پیشرفت داشته باشیم و خوشبختانه استان کرمان جایگاه بسیار مناسبی در دستگاه قضایی کشور دارد و قاطبه قضات و کارکنان دادگستری علیرغم محدودیت‌ ها و مشکلاتی که با آنها مواجه هستند، تلاش فوق ‌العاده در راستای ارائه کمی و کیفی خدمات قضایی به مردم دارند.
رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان نیز بیان کرد: کارآموزان وکالت، بعد از گذراندن ادوار متعدد علمی و عملی، امروز با آئین تحلیف و ذکر سوگند، ردای وکالت را به تن می‌ کنند و به کسوت مقدس وکالت نائل می‌ شوند.
مجید شعبانی به استقلال کانون کرمان از سال 89 اشاره و عنوان کرد: این کانون با حضور 700 نفر وکیل و کارآموز کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر، با تعدادی که امروز به جمع وکلای استان کرمان می‌ پیوندند.
وی ادامه داد: یک هزار و 217 وکیل در رده‌های مختلف حقوقی در کانون وکلای استان کرمان حضور دارند و این اعضا شامل یک هزار و 50 وکیل پایه یک و 318 نفر کارآموز است که 747 نفر آن‌ها مرد و 470 نفر زن مشغول به فعالیت هستند.
وی ضمن تشکر از اعضای کمیسیون کارآموزی به ویژه حسن صفا به عنوان رئیس کارآموزی و اساتید دانشگاه تصریح کرد: هیأت مدیره چهارم کانون وکلای دادگستری کرمان با همدلی و همیاری منحصر به فرد و شایسته گام‌ های بلندی را برداشته و امید است این همیاری و همکاری همچنان ادامه داشته باشد.
شعبانی به عملکرد هیأت مدیره چهارم کانون وکلای دادگستری اشاره کرد و گفت: اخذ مجوز مجله علمی تخصصی ‘وکالت‌ نامه’ به صاحب ‌امتیازی کانون وکلا یکی از مواردی است که در این دوره عملی شد و اولین شماره این مجله نیز تا پایان شهریور ماه سال جاری به صورت 2 فصلنامه، با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد و به همت کمیسیون انتشارات کانون وکلای دادگستری کرمان منتشر خواهد شد.
رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان به ایجاد روابط عمومی برای کانون وکلا در راستای تعامل بیشتر با ارگانها و نهادهای ذیربط و استخدام مدیر روابط عمومی برای کانون، ایجاد کمیسیون نقل و انتقالات و انتزاع آن از هیأت مدیره و افتتاح اتاق داوری کانون وکلا نیز اشاره و عنوان کرد: داوری می‌ تواند به عنوان نهادی در کنار دستگاه قضایی به مشکلات شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌ها از حیث عدم مراجعه به دادگاه و قضازدایی کمک کند.
وی اضافه کرد: تنظیم تفاهم‌نامه‌ای با دادگستری کل استان جهت حل مشکل وکلا در مبادی ورودی مراجع قضایی که در حال ساخت و ساز در ورودی جداگانه در سازمان‌ها هستیم و نصب مواردی که وکلا در مرکز استان بتوانند بدون بازرسی و با همراه داشتن تلفن همراه وارد مراکز قضایی شوند نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.
آیین تحلیف 186 نفر از کارآموزان وکالت در محل تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور رئیس اتحادیه کانونهای وکلای سراسر ایران، معاون برنامه ‌ریزی و توسعه قضایی دادگستری کل استان کرمان، پیشکسوتان عرصه وکالت، اساتید دانشگاه و سایر مهمانان برگزار شد.
کارآموزان وکالت با اداء سوگند و اجرای مراسم باشکوه تحلیف، ردای وکالت را بر تن کردند، ردای مخصوص مشکی و یقه‌ ‌لب شکسته و دستمال گردن سفید چین ‌دار، رنگ‌های سیاه و سفید این لباس، خالص‌ ترین نوع رنگ‌ها هستند که خلوص، رسمیت، پاکی و ایمان را القا می‌ کنند.
خبرنگار و انتشار دهنده: نجمه حسنی*
3029



انتهای پیام /*










شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید