نیاز، توجیه مناسبی برای تکدی گری نیست/ سرشاخه های فعالیت متکدیان باید شناسایی شوندبه گزارش ایرنا، حسین کلانتری روز سه شنبه در نشست ستاد ساماندهی متکدیان خواستار اقدام جدی دستگاه های اجرایی مرتبط با جمع آوری متکدیان از سطح استان شد و اظهار کرد: امکان مخفی کردن اینکه بگوییم در سطح استان متکدی وجود ندارد نیست، باید بپذیریم که این آسیب وجود دارد، البته قانون در این خصوص سکوت نکرده و کارها و اقدام هایی نیز در این خصوص در سطح استان انجام شده است.
وی احداث مکان مناسب برای نگهداری متکدیان را امری ضروری دانست و افزود: علی رغم اینکه بر اساس مصوبه امکان داشتن اردوگاه برای جمع آوری متدکیان در شهرهایی با جمعیت کم وجود ندارد اما با توجه به حساسیت موضوع در سطح جامعه و اینکه با حضور متدکیان سیمای شهر زیبا نیست، باید تلاش کنیم تا ایلام به شهر بدون متکدی تبدیل شود که برای تحقق این امر باید تلاش های زیادی صورت گیرد و این کار شدنی است.
کلانتری از شناسایی مکان مورد نظر برای جمع آوری متکدیان سطح شهر ایلام خبر داد و یادآور شد: در برنامه کوتاه مدت باید مکانی را که در اطراف میدان قرآن واقع است، توسط شهرداری و نهادهای ذیربط مورد بازدید قرار گرفته و معایب و نواقص آن برطرف شود و سپس با جمع آوری متدکیان بانک اطلاعاتی در این خصوص تشکیل شود چرا که پایه برنامه ریزی آمار است و تهیه آمار متکدیان باعث تدوین برنامه مناسب برای برخورد با تکدی گری در استان می شود.
وی ورود دستگاه قضایی و نیروی انتظامی را به بحث شناسایی سرشاخه های عامل تکدی گری و نیز جمع آوری متکدیان از سطح شهر امری ضروری دانست و یادآور شد: بر اساس آمارهای بدست آمده تعداد متکدیان استان ایلام زیاد نیست و بیشتر غیر بومی و از چهار استان همسایه وارد استان شده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام تاکید کرد: بیشترین متدکیان در سطح شهر ایلام مستقر شده اند که باید پس از شناسایی و جمع آوری آنها، از طریق مکاتبه با مدیریت آن شهرستان افراد شناسایی شده به محل سکونت خود انتقال داده شوند.
کلانتری با بیان اینکه نیاز، توجیه مناسبی برای تکدی گری نیست، گفت: نهادهای حمایتی، حمایت های لازم را از افراد نیازمند به عمل می آورند، دستگاه های حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد در این طرح پای کار بیایند و افرادیکه شرایط لازم را دارند، تحت پوشش قرار دهند و در این راستا هچ گونه محدودیتی برای حمایت از افراد وجود ندارد.
وی از ورود سازمان فنی و حرفه ‌ای استان در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی مربوط به متدکیان خبر داد و افزود: این سازمان نیز می تواند آموزش‌ های مهارتی را در اختیار متکدیان جمع آوری شده قرار داده و با ارائه آموزش های مجانی به این افراد در زمینه سازی اشتغال برای آنان سهم خود را ایفا کند.
معاون استاندار ایلام افزود: اگر دستگاه هایی که در این خصوص مسئولیت دارند باید پای کار آیند می توانیم در آینده نزدیک شاهد کاهش متکدیان در سطح شهر باشیم.
خبرنگار: فرهاد فرامرزی * انتشار دهنده: حسن کهزادیان
3032/6119انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید