١٥ دفتریار و سردفتر، سلب صلاحیت دایم شدند/تهران و گیلان بیشترین و کمترین میزان طلاقبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، احمد تویسرکانی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه افزود: 506 بازرس ماموریت یافتند که برای انجام بازرسی ها به ادارات و دفاتر ثبت مراجعه کنند که این بازرسی ها نسبت به سال گذشته رشد 9 درصدی داشته است که عمده ترین دلیل شکایات مردم، دریافت وجه اضافی بوده است.
تویسرکانی با بیان اینکه همه مردم با خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک مرتبط هستند، افزود: یکی از برنامه های جدی این سازمان در سال 96 حرکت در جهت سیاست های ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری است و در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی قدم های موثری برداشته ایم.
وی ادامه داد: برخی از اقدامات سازمان ثبت مستقیما با موضوعات اقتصادی مثل ثبت شرکت ها و علایم تجاری، ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری، معاملات املاک و… مرتبط بوده است.

** ارائه بیش از ٥٣ میلیون خدمت ثبتی به مردم
تویسرکانی اظهار کرد: در شش ماهه اول سال 96 ، 53 میلیون و 141 هزار و 380 خدمت از سوی سازمان ثبت به مردم ارایه شده است و نسبت به سال 95 ، 12 درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه در پایان سال گذشته دفاتر املاک و اسناد به عنوان دو رکن اساسی سازمان ثبت از سیستم سنتی تبدیل به الکترونیک شدند، افزود: 97 درصد از خدمات سازمان ثبت از طریق سیستم های الکترونیکی ارایه شده است که باعث کاهش چشم گیر تخلفات و اشتباهات شده است.
توسیرکانی گفت: از دیگر اقدامات ثبت آرشیو کردن و بستن در بایگانی عظیم سازمان ثبت بود زیرا بسیاری از شکایات مردم، از بایگانی های پرونده ها بود که با اقدام بسیار جدی به سمت آرشیو کردن آن حرکت کردیم.
وی اضافه کرد: تاکنون 360 میلیون برگ از این پرونده ها اسکن و تبدیل به فایل الکترونیک شده است و اکنون در برخی شهرستان ها از جمله شهرستان اصفهان و ناحیه 2 شهرستان کرمان، بایگانی های قدیمی و پرونده های فیزیکی گردش ندارد.
تویسرکانی در مورد سند مالکیت صادر شده گفت: یک میلیون و ٥٤٧ هزار سند در ٦ ماهه اول امسال به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال ٩٥، ٤ درصد رشد داشته است و از این میزان ٤٠ هزار و ١٠٣ سند مربوط به اسناد دولتی است.
وی درباره اسناد رسمی صادر شده افزود: در دفترخانه ها، ٦ میلیون و ٤١ هزار و ٨٠٥ سند رسمی صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ٣ درصد کاهش داشته است.

**میزان ازدواج سه درصد کاهش یافته است
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مورد میزان ازدواج ها در ٦ ماهه اول امسال گفت: ٣٥١ هزار و ٣٨٣ ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به سال ٩٥، سه درصد کاهش یافته است.

**افزایش ٦ درصدی طلاق
تویسرکانی اظهار کرد: میزان طلاق های ثبت شده در ٦ ماه امسال، ٨٧ هزار و ٣٨٠ مورد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ٦ درصد افزایش را نشان می دهد.

**افزایش ٧٢ درصدی وصول معوقات بانکی
وی گفت: وصول مطالبات معوق بانکها در ٦ ماهه امسال، ٣٠ هزار و ٩١٤ میلیارد ریال است که ٧٢ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است و رقمی بیش از سه هزار میلیارد تومان از معوقات بانک ها وصول شده است.
تویسرکانی با بیان اینکه میزان شرکت های ثبت شده در ٦ ماهه اول سال ٩٦، ١٠ درصد کاهش داشته است، افزود: ٢٥ هزار و ٨١٦ مورد شرکت در این مدت ثبت شده است.
وی ادامه داد: پنج هزار و ٨٥٦ موسسه غیرتجاری نیز در این مدت ثبت شده است که ٢ درصد رشد را نشان می دهد.

**رشد ١٧ درصدی ثبت اختراعات
تویسرکانی درباره میزان ثبت اختراعات و علائم تجاری افزود:در این مدت ٢ هزار و ٤٤ اختراع ثبت شده است که نسبت به سال گذشته ١٧ درصد رشد داشته همچنین در این مدت ١٣ هزار و ٥٠ علامت نیز به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: در مدت یاد شده تعداد اظهارنامه های مربوط به ثبت بین المللی علائم تجاری ٢ هزار و ٤٣٤ مورد بوده است.
تویسرکانی با اشاره به همکاری های ایران با سازمان جهانی مالکیت معنوی گفت: در این مدت کارگاه های آموزشی بسیاری برای صنعتگران، مخترعان و صاحبان صنایع با هدف آشنایی آنان با بانک های اطلاعاتی سازمان جهانی مالکیت معنوی برگزار شده است.

**رشد ١٤ درصدی ثبت طرح های صنعتی
تویسرکانی با اشاره به اینکه ثبت طرح های تجاری نقش مهمی در رشد و توسعه صنعتی و اقتصاد مقاومتی دارد، افزود: خوشبختانه در سال ٩٦، میزان ثبت طرح های صنعتی ١٤ درصد رشد داشته است و ٢ هزار و ٧٠٩ طرح ثبت شده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره فعالیت پایگاه شناسه ملی اشخاص حقوقی افزود: این پایگاه در جهت شفافیت شخصیت های حقوقی فعالیت دارد که میزان استعلام ها و صحت سنجی از طریق این پایگاه در ٦ ماهه نخست امسال، ٥٠ میلیون و ٩٨٧ هزار و ٦٣٨ مورد بوده است.
تویسرکانی در مورد روند طرح کاداستر در کشور گفت: در مورد اجرای این طرح اقدامات و تمهیدات لازم اتخاذ شد و علاقمند بودیم کاداستر را که چند دهه در جریان است، به نتیجه برسانیم.
وی ادامه داد: البته در این روند با بی مهری هایی مواجه شدیم از جمله مجلس شورای اسلامی در زمینه تخصیص منابع و حذف برخی منابع این طرح همچنین در مورد تخصیص منابع از سوی دولت مشکلاتی وجود داشته است.
تویسرکانی یادآور شد: منابع طبیعی و اراضی کشور، ١٣٤ میلیون و ٨٣٥ هزار و ٥٧٦ هکتار است و از این میزان ٢٤ میلیون و ٧٦٧ هزار و ٦٩٩ هکتار، سند مالکیت در سیستم کاداستر دارد.
وی اضافه کرد: ١٠٧ میلیون هکتار از نقشه های منابع طبیعی هم در کاداستر جانمایی شده است و لایه های کاداستری نیز باید به سرعت شکل گیرد.
تویسرکانی با اشاره به حریم رودخانه ها به عنوان سرمایه های عظیم کشور، گفت: حق مالکیت دولت در این زمینه باید تثبیت شود و تاکنون ٦٩٧ هزار و ٦٩٥ هکتار از بستر رودخانه ها در سیستم کاداستر جانمایی و تثبیت شده همچنین ٤٢٩ هزار و ٥٩٠ هکتار از حریم رودخانه ها ثبت شده است.
رئیس سازمان ثبت با تاکید بر تثبیت مالکیت دولت در طرح کاداستر افزود: مالکیت دولت در سیستم و زیرساخت کاداستر باید تثبیت شود تا امکان تملک و تعدی افراد سودجو وجود نداشته باشد و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو این مهم به طور کامل محقق شود.
تویسرکانی در پاسخ به سوال ایرنا در مورد میزان افراد ممنوع المعامله و ممنوع الخروج در ٦ ماهه نخست امسال گفت: سه هزار و ٩٤٢ نفر ممنوع المعامله شدند که از این میزان هزار و ٢٩٣ نفر ممنوعیت شان بر طرف شد همچنین در این مدت ٩ هزار و ٩٣ نفر ممنوع الخروج شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ٢١ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: پنج هزار و ٢١٧ نفر از افراد ممنوع الخروج در این مدت، رفع ممنوعیت قانونی شده اند که این مقدار، ٤٥ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان ثبت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آمار مربوط به ازدواج ها و طلاق های ثبت شده گفت: بیشترین میزان ازدواج ثبت شده در رده سنی ٢٥ تا ٢٩ سال است همچنین بیشترین میزان طلاق ثبت شده در کشور در رده سنی ٣٠ تا ٣٤ سال قرار دارد.

**تهران و گیلان بیشترین و کمترین میزان طلاق
وی اظهار کرد: تهران با ١٨ هزار و ٥٢٢ مورد طلاق ثبت شده و با میزان هفت درصد رشد از میانگین کشوری طلاق بالاتر است و در رده نخست قرار دارد.
تویسرکانی گفت: استان گیلان با رشد منفی هفت درصد و ثبت سه هزار و ٨٩ مورد طلاق، کمترین میزان طلاق را داشته است
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیشترین طلاق های ثبت شده را مربوط به سه سال اول زندگی مشترک اعلام کرد و افزود: بارزترین علت طلاق عدم تفاهم عنوان شده است و پس از آن، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و ترک زندگی خانوادگی قرار دارد.

** ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی افزایش داشته است
تویسرکانی با بیان اینکه ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی افزایش داشته است، گفت: قانونگذار در قانون به ثبت سند رسمی توجه داشته است و مردم هم به این مساله توجه لازم را دارند زیرا ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی موجب می شود اختلافات بعدی در زمینه مالکیت ها کاهش یابد و در صورت بروز مشکل، قابلیت پیگیری از طریق سند وجود داشته باشد و نیازی به پیگیری از طریق مراجع قضائی نباشد.

**طبق قانون، محدودیتی برای ثبت موسسات حقوقی وجود ندارد
تویسرکانی درباره ثبت موسسات حقوقی توسط افراد غیر متخصص در زمینه حقوق و تعامل کانون های وکلا با سازمان ثبت دراین باره، افزود: آنچه قانون گذار در قانون تبیین کرده و وظیفه قانونی تعیین شده است، چنین منع و محدودیتی وجود ندارد و بارها به کانون وکلا هم گفته شده است که اگر چنین اعتقادی دارید، حتما نیاز به قانون گذاری جدید وجود دارد و ما نمی توانیم بدون صراحت قانونی، منع و محدودیت برای مردم قائل شویم و طبیعتا افرادی که اطلاعات حقوقی و یا حداقل لیسانس حقوق دارند، طبق قانون مجاز به ثبت موسسات حقوقی هستند مگر اینکه قانون جدیدی وضع شود و ثبت موسسات حقوقی به طور انحصاری به وکلای رسمی دادگستری اختصاص یابد.
رئیس سازمان ثبت تصریح کرد: اینکه برای حل مساله صورت مساله را پاک کنیم، صحیح نیست و ثبت شرکت با شرایط سهل و آسان از اصول جدی برای توسعه اقتصادی کشور و از اصول ارزیابی های مهم در عرصه بین المللی است و بانک جهانی و مراجع اقتصادی بین المللی ایجاد تسهیلات برای فضای کسب و کار است.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: سازمان ثبت، مسئول ثبت و ایجاد اقدامات و مهیا کردن شرایط فعالیت و شروع فضای کسب و کار است و بعد از آن برخی دستگاه ها وظیفه قانونی برای نظارت بر فعالیت های آنها دارند و با تکنیک های پیشرفته امروز، دفاتر تجاری شرکت ها را پلمب می کنیم و اطلاعات الکترونیکی آنها را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهیم و بر حسب قانون سازمان امور مالیاتی وظیفه پایش فعالیت های تجاری را برعهده دارد و طبیعی است که ما اگر نظارت نداشته باشیم، دچار مشکل خواهیم شد.
تویسرکانی یادآور شد: تخلف و نقص در فعالیت موسسات وجود دارد اما تاکید داریم که باید به فعالیت آنها نظارت شود و آنچه در حوزه وظایف قانونی است، نمی توانیم خلاف نظر قانونگذار عمل کنیم.
اجتمام** ٣٢٢٩**1569
خبرنگار: حنانه شفیعی ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید